Alchymická pec

Film, ktorý zachytáva každodenné dianie vo vnútri  filmovej i voľnej tvorby Jana Švankmajera a spoločnosti Athanor.

Film Jana Daňhela a Adama Ol’hu Alchymická pec začína v bode, keď končí nakrúcanie posledného celovečerného filmu Jana Švankmajera Hmyz. Otvára sa tak ihrisko pre svojbytný “parazitný” film, ktorý zachytáva každodenné dianie vo vnútri filmovej i voľnej tvorby Jana Švankmajera a spoločnosti ATHANOR, kde jeho filmové diela a výstavy výhradne vznikajú. Film nie je len Švankmajerovým portrétom, ale filmovými prostriedkami oživuje i pre Švankmajera absolútne určujúcu a neoddeliteľnú bytosť – zosnulú manželku Evu. Tá spolu s producentom Jaromírom Kallistom energeticky završuje alchymickú triádu “zmesy” ATHANORu. Film nekatalogicky bilancuje ich doterajšie myslenie a tvorbu, nie je teda obyčajným sumarizujúcim dokumentom, ale najmä živým, imaginatívnym a hravým situačným filmom.

Ukazuje tiež, že aj svetová kinematografie môže vznikať “na kolene” a že cez autentické prežívanie magického sveta je možné zvíťaziť i nad smrťou.

Rok výroby: 2020
Dátum lokálnej premiéry: 9. december 2020

Réžia: Adam Oľha, Jan Daňhel • Scenár: Adam Oľha, Jan Daňhel • Kamera: Adam Oľha • Hrajú: Jan Švankmajer